TCG Anadolu'da adım adım… Bayraktar TB3, ilk rampa kalkış testini başarıyla tamamladı

Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar TB3 SİHA, TCG Anadolu gemisinin pistine benzer şartlarda ilk rampa kalkış testini başarıyla tamamladı. TB3 SİHA'lar hizmete girdiğinde Türk Deniz Kuvvetlerinin en büyük gemisi olan TCG Anadolu Gemisi'nin pistinden havalanabilecek. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, testin başarıyla tamamlandığını şu paylaşımla duyurdu: “TCG Anadolu'ya adım adım… Oradan eşsiz mavilere.”

Baykar'ın yerli ve özel olarak geliştirdiği silahlı insansız hava aracı Bayraktar TB3'ün test süreci başarıyla devam ediyor. Cumhuriyetimizin 100'üncü yılı hediyesi olarak ilk uçuşunu 27 Ekim 2023'te gerçekleştiren Bayraktar TB3, ilk kez denediği Rampa Kalkış Testini başarıyla tamamladı.

TCG, ANADOLU'YA BENZER BİR RAMPADAN HAVA ALIYOR

Bayraktar TB3 SİHA, Edirne'nin Keşan ilçesindeki Baykar Uçuş Eğitim ve Test Merkezi'nde bugün gerçekleştirilen testte ilk kez rampadan havalandı. Bayraktar TB3'ün konuşlandırılacağı Keşan'daki TCG Anadolu köprüsüyle aynı şartlarda inşa edilen pist, 12 derece eğimli rampaya sahip. İlk rampa kalkış testinde 4 kez rampadan kalkış girişiminde bulunan Bayraktar TB3 SİHA, tüm kalkışları başarıyla tamamladı. Bu nedenle test kampanyasında gemiye binmeden önceki aşama başladı.

BAYRAKTAR AKINCI İLE KEŞAN'A ROCK UÇUŞU

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde bulunan AKINCI uçuş eğitim ve test merkezinde alçak, orta ve yüksek irtifa sistem performans ve tanımlama testlerini başarıyla tamamlayan Bayraktar TB3, 22 Mayıs 2024 tarihinde Tekirdağ Çorlu'dan Bayraktar Kolu AKINCI TİHA'ya havalandı. İki platform ilk branş uçuşuyla Keşan'a yöneldi ve Bayraktar TB3, Edirne Keşan'daki Baykar Uçuş Eğitim ve Test Merkezi'ne naklini başarıyla tamamladı. Bayraktar TB3 SİHA, bundan sonraki test faaliyetlerine bir süre daha Keşan'da özel hazırlanan rampa parkurunda devam edecek.

TOPLAM UÇUŞ 395 SAAT'E ULAŞTI

Bayraktar TB3 SİHA, bugüne kadar gerçekleştirilen test uçuşlarında toplam 395 saat 43 dakika havada kaldı. Milli SİHA, 20 Aralık 2023'te gerçekleştirilen uzun uçuş testinde 32 saat havada kalarak yere inmeden önce gökyüzünde 5.700 km yol kat etti.

MİLLİ MİHA, MİLLİ KAMERA

Bayraktar TB3 İHA, Aselsan'ın yerli olarak geliştirdiği ASELFLIR-500 ile ilk kez 26 Mart 2024'te uçtu. Test kapsamında dünyadaki muadillerine göre en yüksek performansa sahip olan ASELFLIR-500 elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sisteminin entegrasyonu başarıyla gerçekleştirildi.

TCG ANADOLU'DAN İLK UÇUŞ 2024'TE OLACAK

Bayraktar TB3 SİHA, katlanabilir kanat yapısıyla TCG Anadolu gibi kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip dünyanın ilk silahlı insansız hava aracı olacak. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3'ün testlerine 2024 yılında TCG Anadolu gemisinde başlamayı planladığını açıkladı. Bayraktar TB3'ün sahip olacağı yetenekler, bu sınıftaki hava araçları insansız hava araçları için büyük bir yenilik teşkil edecek. Milli SİHA, görüş hattı ötesi haberleşme kabiliyetine de sahip olacak, böylece çok uzak mesafelerden kontrol edilebilecek. Dolayısıyla taşıdığı akıllı mühimmatlarla yurt dışındaki hedeflere yönelik keşif-gözetleme, istihbarat ve saldırı misyonları gerçekleştirerek Türkiye'nin caydırıcı gücüne çarpan etkisi olacak.

İHRACAT ÖRNEĞİ

Başından beri tüm projelerini kendi kaynaklarıyla hayata geçiren Baykar, İHA araştırma ve geliştirme sürecinin başladığı 2003 yılından bu yana tüm gelirlerinin yüzde 83'ünü ihracattan elde etti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre ), 2021 ve 2022 yıllarında savunma ve havacılık sanayinin ihracat lideri oldu. Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından 2023 yılında sektörün ihracat şampiyonu ilan edilen Baykar, geçen yıl 1,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Son yıllarda gelirinin yüzde 90'ından fazlasını ihracattan elde eden Baykar, 2023 yılında savunma ve havacılık ihracatının 1/3'ünü tek başına gerçekleştirdi. İHA'ların en büyük ihracatçısı dünyası Baykar'ın halihazırda imzaladığı sözleşmelerin yüzde 97,5'i ihracata dayalı. Şu ana kadar Bayraktar TB2 SİHA için 33, Bayraktar AKINCI TİHA için 9 ülke olmak üzere 34 ülke ile ihracat anlaşması imzalandı.

ADIM ADIM TCG ANADOLU’YA DOĞRU

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, test sonucunu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. Bayraktar, paylaşımında “Adım adım TCG-ANADOLU'ya, oradan da eşsiz maviliklere…” diyerek rampadaki test kalkışını paylaştı.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir