Sivrisinekler yapay zeka ile takip ediliyor – Son Dakika Bilim Teknoloji Haberleri

Güney Florida Üniversitesi'ndeki araştırmacılar sivrisineklerin yayılmasını kontrol etmek için yapay zekayı kullanan bir yöntem geliştirdiler. Dolayısıyla Afrika'da sıtma gibi sivrisinek kaynaklı hastalıkların yayılmasına karşı mücadele artık daha etkili olacak.

Chip tarafından açıklanan proje, Afrika'yı saran sıtma sorunuyla mücadele etmek için kanıta dayalı stratejiler oluşturmaya yönelik devam eden beş yıllık planın bir parçası olarak başlatıldı. Bu yöntemin amacı sineklerin böcek ilaçlarına karşı direncini ve ülkeyi istila etmeye başlayan yeni bir sıtma vektörünün coğrafi yayılımını daha iyi anlamak ve Afrikalı bilim adamlarını eğiterek sıtma tedavisinde daha etkin rol alabilmelerini sağlamaktır. sıtmaya karşı mücadele.

AKILLI TUZAKLAR SİNEKLERİ TAKİP EDECEK

İlk olarak bilim insanları, Afrika genelindeki bilim insanlarına, 2002 yılında oluşturulan küresel bir sivrisinek izleme platformu olan zanzaradashboard.org tarafından toplanan büyük verilerin nasıl kullanılacağını öğretecek.

Daha sonra sıtma yayan Anopheles stephensi sineğinin ilgisini çekecek küçük akıllı tuzaklar kuracaklar ve bu tuzağa yakalanan sineklerle birlikte, onları toplu halde yok etmek için en etkin şekilde hangi yöntemleri kullanabileceklerini araştıracaklar.

Akıllı tuzaklarda bilim adamlarının sağladığı veriler sayesinde sineklerin hareketleri, çoğaldıkları bölgeler ve bunlara karşı alınabilecek önlemler gibi veriler yapay zeka tarafından anında analiz edilip raporlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir