Shibarium nedir ve Shiba Inu için ne anlama geliyor?

Şibaryum nedir?

Shibarium, Shiba Inu için Ethereum üzerine kurulu yeni bir katman 2 (L2) blockchain ağıdır. Bir memecoin olan Shiba Inu'yu eksiksiz bir ekosisteme dönüştürecek.
Shiba Inu'nun anonim yaratıcısı Ryoshi, Mayıs 2021'de artık silinmiş bir blog yazısında Shibarium projesini önerdi. Proje, Ethereum blockchain üzerinde katman-2 blockchain çözümü oluşturmayı amaçlıyor. Genişleme, Shiba Inu'yu bir memecoinden merkezi olmayan bir borsa (DEX), bir meta veri tabanı ve Shiba Eternity gibi blockchain oyunlarını içeren eksiksiz bir ekosisteme dönüştürecek.


Memecoin'ler, komik veya animasyonlu İnternet meme'leri aracılığıyla tasvir edilen kripto para birimi belirteçleridir. Genellikle oldukça değişken olan bu para birimleri büyük ölçüde popüler kültür tarafından yönlendiriliyor ve o kadar bol ki yüksek enflasyona yol açıyor. Shiba Inu'nun (SHIB) kendisinin toplam rezervi 1 katrilyondur, bu da 1.000 trilyona eşdeğerdir. Shibarium portalı, Shiba Inu'yu çok projeli ve istikrarlı bir ekosistem halinde yeniden düzenlemeyi amaçlıyor.


Shibarium'un geliştiricileri henüz projenin lansman tarihini açıklamadı. Ancak projenin bir parçası olan SHIB meta veri tabanının alfa önizlemesi 13-15 Mart tarihleri ​​arasında SXSW 2023'te sunuldu. Sürümün başlangıçta Şubat 2023'te yayınlanması planlanmıştı ancak geliştiricilerin hatasız bir sürüm başlatmak istemesi nedeniyle ertelendi. Çeşitli aşamalardan geçen kapsamlı testlerden sonra.

Shibarium, Shiba Inu için ne anlama geliyor?

Shibarium kullanmanın faydaları arasında daha yüksek işlem hızları, daha düşük ücretler, artan token faydası ve kesintisiz merkezi olmayan uygulama (DApp) geliştirme yer alır.

Birleşme yoluyla bir hisse kanıtı (PoS) blok zincirine yükseltilmesine rağmen Ethereum blok zinciri, güçlü güvenlik seviyesine rağmen hala ölçeklenebilirlik konusunda zorluk çekiyor.

Shibarium aynı zamanda Shiba Inu'nun Ethereum blok zincirine bağlı kalmasını sağlayarak büyümesine yardımcı olacak bir PoS projesidir. Shibarium'un SHIB'in değerini istikrara kavuşturması ve Shiba Inu'yu uzun vadeli beklentilere sahip katma değerli bir projeye dönüştürmesi bekleniyor.
Aşağıda Shibarium'un memecoin'e aşılanan potansiyeli nasıl ortaya çıkaracağını görelim.

Daha iyi işlem hızları

Shibarium, Shiba Inu ekosistemine 2. katmanı ekleyerek verimliliği artıracak ve projenin önemli bir büyüme sağlamasına olanak tanıyacak. Shibarium'un işlem hızını önemli ölçüde artırması bekleniyor ancak kullanıcıların işlem hacmine ilişkin kesin bilgi için biraz daha beklemesi gerekecek.

düşük ücretler

Yüksek işlem ücretleri, Ethereum'da işlem yapan herkes için sorun olmuştur. Bazen ücret işlem tutarından fazla olabiliyor. Örneğin, 10$ değerindeki küçük bir işlem için Ether (ETH) cinsinden 50$ tutarında büyük bir ücret ödemeniz gerekebilir. Shibarium katman-2 çözümünün uygulamaya konulması gaz tarifelerini muhtemelen göz ardı edilebilir hale getirecektir.

Eksiksiz ekosistem

Shibarium ekosistemi, basit bir memecoin olmaktan ziyade kapsamlı olacak ve SHIB meta veri tabanı, ShibaSwap DEX ve blockchain oyunları dahil olmak üzere çeşitli projelerden oluşacak. Meta veritabanlarının ve oyunların kullanıcıları çekmesi beklenirken, DEX'in daha iyi likidite sağlaması bekleniyor.

Jeton yardımcı programı

@'den fazla token yakılmış olmasına rağmen, bol miktarda SHIB arzı büyümenin önünde büyük bir engel teşkil ediyor. Shibarium, BONE'u yerel para birimi olarak tanıtarak bu sorunu çözüyor. Shibarium başlatıldığında, ağdaki doğrulayıcılara işlemleri güvence altına almak ve doğrulamak için BONE cinsinden ödeme yapılacak. Dahası, yeni ekosistemde her işlem, aşırı şişkin SHIB arzını kontrol eden bir mekanizma olan SHIB'i tüketecek.

DApp geliştirme

DApp'ler, merkezi olmayan bir eşler arası (P2P) ağ üzerinde çalışan arka uç koduna sahip merkezi olmayan uygulamalardır. Ancak memecoin, DApp'lerin yerel para birimi olarak hizmet etme yeteneğinden yoksundu. Shibarium, Ethereum'un yanı sıra 2. katman çözümünü içeren sağlam bir ekosistem geliştirmeyi amaçlamaktadır. Ekosistem içinde DApp'ler oluşturmak için teknik kapasite sağlayacaktır.

Shibarium nasıl çalışacak?

Shibarium, Ethereum blok zincirindeki işlemlerin büyük bir bölümünü ortadan kaldıracak ve güvenlikten ödün vermeden daha yüksek işlem hızlarına yol açacak. Token yakma mekanizması enflasyonun kontrol altında tutulmasına yardımcı olacak.


Yaklaşan Shibarium, Ethereum'un güvenlik seviyesini korurken işlemleri işleyerek çalışacak. Ağ aktivitesinin çoğunluğu Shibarium tarafından gerçekleştirildiğinden Ethereum, kendisini bunaltabilecek işlem hacminden arınmış olacak. Bu, daha hızlı ancak güvenli işlemlere yol açacaktır.


PoS'un benimsenmesinden önce, Ethereum'un düşük verimi ağ tıkanıklığına neden oldu ve gas ücretlerini işlem başına 50-80 $ gibi astronomik miktarlara itti. Konsolidasyon ağ verimliliğini artırdı ve oranları düşürdü. Ancak L2 çözümleri gereklidir çünkü temeldeki blok zincirinin kendisini yavaşlatan bir dizi projeyi yönetmesi gerekir.


SHIB madeni parasının enflasyonunu durdurmak ve fiyatlarını yukarı doğru bir harekete ayarlamak için Shibarium portalı, işlemleri yürütme ücreti olarak ödenen SHIB tokenlerini yakmaya yönelik bir mekanizmaya sahip olacak. Bu, dolaşımdaki madeni para sayısını azaltacak ve token fiyatını sabitleyecektir.


Coin yakma, tokenleri kabul eden ancak asla serbest bırakmayan tek yönlü cüzdanlara token göndermek için kullanılan bir mekanizmadır. Bu paralar sonsuza kadar kaybolur. Zamanla, sürekli madeni para tüketimi, kripto para birimi projelerinde enflasyonu uzak tutar.

Shibarium ekosistemini hangi kripto para birimleri oluşturacak?

Shibarium ekosisteminde farklı rollere sahip farklı coinler olacak.

Shibarium, Shiba Inu'dan çok farklı görünecek. Bununla birlikte, yeni ekosistem, tümü köpek temasından sonra adlandırılan birkaç dijital token içerecektir:

  • SHIB: Shiba Inu'ya güç veren bir ERC-20 tokeni olan SHIB, Ağustos 2020'den beri dolaşımda. Fiyatı her zaman dalgalandı ve token başına 1 dolar sınırını hiçbir zaman aşmadı.
  • BONE: ShibaSwap'te bir yönetişim tokeni olan BONE, artık Shibarium'da da bir yardımcı tokendır. Geliştiricilere BONE cinsinden ödeme yapılır. Token arzı 230 milyon token ile sınırlıdır.
  • LEASH: Arzı 107.646 token ile sınırlı olan LEASH, ödül kazanmak için sahipleri tarafından stake ediliyor. Ödüller, kullanıcıların staking sonrasında basabilecekleri xLEASH tokenlarını içerir.
  • TREAT: Bir ödül tokeni olarak tasarlanan TREAT, belirli bir eşiğe ulaştıktan sonra doğrulayıcılara ve geliştiricilere BONE ile birlikte ödenecek. Ayrıca ShibaSwap'teki likidite havuzlarını da teşvik edecek.
  • SHI: Shibarium ekosistemi aynı zamanda SHI stablecoin'ine de sahip olacak. SHI'nın amacı piyasa dalgalanmalarına direnerek ödemeleri istikrara kavuşturmak ve istikrara kavuşturmaktır.

SHIB meta verilerinin ve ShibaSwap'in Shibarium ekosistemindeki rolü nedir?

Yaklaşan Shibarium ekosistemindeki meta veriler ve DEX, kullanıcılara ağa katılmaları için bir neden verecek çeşitli kullanım senaryolarına sahip olacak.


SHIB Meta Verileri, tümü farklı özelliklere sahip 11 hub içeren sürükleyici bir 3D sanal alandır. Meta veri deposunun Alpha Preview sürümü, 13-15 Mart tarihleri ​​arasında SXSW 2023'te tanıtıldı ve bu merkezlerden ilki olan ve sağlık ve zindeliğe odaklanan WAGMI Hub'a bir bakış sunuldu.


Meta veri merkezlerinde kullanıcılar, dijital işletmeler oluşturmak, gerçek hayattaki işletmeleri başlatmak, ticari ve konut binaları geliştirmek, yenilikçi oyunlara katılmak ve hatta merkezi olmayan finans (DeFi) platformları dahil olmak üzere çeşitli kullanım örneklerinden yararlanabilir. Meta veriler, zaman içinde kilidi açılacak toplam 100.595 arazi parselinden oluşacaktır.


Arazi ihalesi ve satın alma sürecine katılmak için kullanıcılar MetaMask cüzdanını kullanabilir. Teklifler ve satın almalar ETH ile yapılmalıdır. Kullanıcılar merkezlerde öğeleri keşfedebilecekleri, keşfedebilecekleri, takas edebilecekleri, satabilecekleri ve satın alabilecekleri sanal bir yer bulacaklar. Ekip, ShibArmy adlı topluluğa katılımlarını ödüllendiren dinamik bir dünya sunmayı umuyor.


SushiSwap DEX'in sert bir çatalı olan ShibaSwap, kullanıcıların çok sayıda işlevi gerçekleştirmesine olanak tanır. BONE kazanmak için likidite sağlayabilir, değiştirilemez tokenlardan (NFT'ler) tokenler alabilir, getiri kazanmak için tokenleri (hisse) yerleştirebilir, token ticareti yapabilir, BONE almak için en sevdikleri kripto para birimi çiftine oy verebilir ve token çiftlikleri yapabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir