Oxford Üniversitesi 500 yıllık kutsal Hindu heykelini Hindistan'a iade ediyor

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Oxford Üniversitesi, Britanya İmparatorluğu'nun en parlak döneminde İngiltere'ye şüpheli yollarla getirilen 15. yüzyıldan kalma kutsal Hindu heykelini Hindistan'a iade edeceğini duyurdu.

REKLAM

Oxford Üniversitesi, Tamil şair aziz Tirumankai Alvar'ın 500 yıllık bronz heykelini Hindistan'a iade etmeyi kabul etti.

Dört yıl önce Hindistan Yüksek Komisyonu, Birleşik Krallık'tan, bir tapınaktan yağmalandığı iddia edilen yaklaşık bir metre uzunluğundaki bronz Tirumankai Alvar heykelinin iade edilmesini istemişti.

Çalınan dini eserleri kurtarmaya çalışan Hindistan Gururu Projesi'nin kurucularından Vijay Kumar, bunun inananlar için iyi bir haber olduğunu söyledi.

Times of India'ya konuşan Kumar şunları söyledi: “Kolayca çözülebilecek bir konuda, İngiliz ve Hintli yetkililer arasında, COVID-19 nedeniyle gecikmeler ve prosedür sorunları yaşadık.” Ancak uzun süredir sosyal medya üzerinden görüşlerimizi dile getiriyoruz ve neredeyse bir sonuca ulaştık” dedi.

Planlanan geri dönüş, Nijerya, Mısır ve Yunanistan gibi yabancı hükümetlerin yanı sıra Kuzey Amerika'dan Avustralya'ya kadar yerli halkların, Britanya İmparatorluğu'nun en parlak döneminde yağmalanan veya şüpheli yollarla elde edilen değerli antikaları geri alma çabaları sırasında gerçekleşti.

İki yıl önce Oxford, İngiliz askerlerinin 1897'de Benin kentine saldırıp işgal etmesinden sonra yağmalanan yaklaşık 100 Benin bronzunu Nijerya hükümetine iade etmeyi kabul etmişti; bu yıl, Britanya'nın Batı Afrika'daki siyasi ve ticari nüfuzunu artırdığı bir yıldı.

Ancak bu eserlerin iadesi, bir sanat eserinin iade edilmesinin hayır kurumunun misyonunu baltalayabileceği ihtimalini değerlendiren İngiltere ve Galler Yardım Komisyonu tarafından engellendi. Bu durumda Hindistan bronzunun da komisyon onayına ihtiyacı olacak.

Oxford'daki Ashmolean Müzesi, fotoğraf arşivlerinden yapılan araştırmada bronzun 1957'de Hindistan'ın Tamil Nadu eyaletindeki bir tapınakta bulunduğunun ortaya çıkmasının ardından 2019 yılında Hindistan Yüksek Komisyonu ile temasa geçtiğini söyledi.

Müze Mart ayında üniversite yönetim kurulunun eserin iade edilmesinden yana olduğunu belirten bir bildiri yayınladı. Koleksiyoncu Dr., yaptığı açıklamada, heykelin 1967 yılında Sotheby's tarafından satın alındığını belirtti. JR Belmont'un heykele nasıl sahip olduğunun bilinmediği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir