Niğde'nin nesi meşhurdur? Niğde'nin en meşhur yemekleri ve alınacak hediyeler

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

Niğde'nin nesi meşhurdur?

Niğde'nin nesi meşhurdur sorusunun ilk cevabı şüphesiz Niğde Gazozu'dur. 1962 yılında üretimine başlanan Niğde sodası bugün yurt dışına ihraç edilen meşhur ürünlerimizden biridir. Niğde'nin 10.000 yıllık köklü bir tarihi vardır.

Niğde, 10.000 yıllık tarihi boyunca Hititlerden Asurlulara, Bizanslılardan Osmanlılara kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Niğde'nin her köşesinde bu uygarlıkların izleri var.

Niğde'nin mutfak kültürü de bu uygarlıkların izlerini taşımaktadır. Niğde'nin en meşhur yöresel yemekleri söğürme, pilavlı elma dolması, mazaklı köfte, halveter tatlısı, cevizli erişte, Niğde tavası, ditme ve kaymaklı tatlıdır.

Niğde'nin en meşhur yemekleri ve alınacak hediyeler

Niğde'nin kendine özgü ve farklı tatlara sahip bir mutfağı vardır. Niğdeli kadınlar çok eski zamanlardan beri mevsimlik malzemeleri evlerinde üretiyorlar. Ekmek, tatlı, salça, reçel, pekmez, sirke, makarna, aslık, tarhana, tereyağı, bulgur, kavurma, sucuk, pastırma, bal, pekmez, yoğurt ve peynir Niğde yöresinin mevsimlik ihtiyaçları arasındadır. Niğde'nin en meşhur yemekleri aşağıda sıralanmıştır:

Söğürme, Niğde Tava, Mazaklı Köfteleri

Pirinçle doldurulmuş elma, cevizli tagliatelle

Arabaşı çorbası, Niğde usulü tarhana çorbası

Bamya eti yemeği, kremalı tatlı

Ditme, Halveter tatlısı

Kıymalı sarma, Çökelek sarma, peynir sarma, tatlı sarma, çemen sarma

Uzun keseler, Bazlama, Oğma çorbası, Mangır çorbası

Erişteli mercimek çorbası, Yoğurt çorbası, Bossulu

Niğde usulü taş kebap

Kuru tava, Tencerede mercimek, Tabak

Nohutla doldurulmuş orta boy kurutulmuş et

Mumbar Dolması, Mumbar Kızartması, Haşlanmış İşkembe

İşkembe dolması, Şırdan dolması

Nohut ve soğan güveç, Sızgıt

Tirit, Çemen ve Bulgurlu çıtır köfte

Niğde'de alınabilecek hediyelik eşyalar arasında bal ve pekmez öne çıkıyor. Yöresel ürünlerin satıldığı her dükkanda meşhur Niğde balı ve pekmezini bulabilirsiniz. Ülkemizin başlıca elma üreticilerinden biri olan Niğde, mis kokulu muskat elmaları ve ince kabuklu elmalarıyla ünlüdür. En taze meyve ve sebzeleri yerel pazarlarda bulabilirsiniz.

Niğde'den alabileceğiniz bir diğer hediyelik eşya ise Napolyon kirazlarıdır. Aynı zamanda tahinli ekmek, yufka, erişte, salça ve Niğde sodası da hediyelik olarak alınabilecek gıda ürünleridir. El dokumacılığında oldukça başarılı olan Niğde'de halı dokumacılığı da oldukça yaygın bir gelenektir. Niğde'ye ait el yapımı kilim ve halılar da bu bölgeden satın alınabilecek ürünler arasındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir