Kars'ta şaşırtan kaza: Sıcak patates yedi, az kalsın ölüyordu! Günlerce komada kaldı… 'Bu hatayı yapmayın'

Kars'ta yaşanan olayda 6 yaşındaki Muhammet Emir Çiçek, annesi dışarıdayken ocakta pişirilen sulu patatesi yedi. Daha sonra rahatsızlanan Muhammet, önce Digor İlçe Hastanesi'ne, ardından Kars Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. 6 yaşındaki Muhammet artık nefes alamayınca nefes borusunun üst kısmında trakeostomi adı verilen bir delikten havalandırma sağlandı. Şu anki genel durumu çok kötü, bilinci ve bilinci kapalı, yemek borusunun girişinde, soluk borusunun girişinde, ses tellerinde, sol ve sağ akciğerinde yemek ısısından dolayı oluşan yanıklar nedeniyle ciddi hasarı var. Elazığ'a gönderildi.

Burada özel bir hastanede anestezi ve resüsitasyon uzmanı doktor. Güneri Atalan ve ekibi tarafından kabul edilen Muhammet, 6 gün komada kaldı. Kulak Burun Boğaz bölümü uzman doktorlarının desteğiyle. Güneri Atalan ve ekibi, yemek borusu çevresindeki, soluk borusunun üst kısmı ve ses tellerindeki hasarın iyileştiğini gözlemleyince boğazdaki deliği kapattı. Kendisi de epilepsi hastası olan ve bu dönemde çok sayıda nöbet geçiren Muhammet, sağlığına kavuşarak taburcu edildi.

“ÇOCUKLAR AŞIRI SICAK VE AŞIRI SOĞUK YEMEKLERDEN KAÇINMALIDIR”

Vakanın durumu hakkında bilgi verin uzman. Güneri Atalan, şunları söyledi: “Muhammet, 15 gün önce ocaktaki sıcak yemeği ağzına verdikten sonra nefes alma sorunu nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı.

Sıcaklığın yarattığı tahriş nedeniyle, soluk borusunun girişi dediğimiz gırtlak girişi ve ses telleri dediğimiz ses telleri ve oradan da yemek borusuna kadar yanığa bağlı ciddi hasarlar meydana gelir.

AW201612_05

İlerleyen saatlerde nefes darlığı artınca Kars Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Muhammet artık nefes alamaz hale gelince acil durumlarda nefes borusunun üst kısmında trakeostomi dediğimiz bir delikten hızla havalandırdık ve genel durumu çok kötü, bilinci kapalı ve solunda ciddi hasar bulunan hastayı aldık. Sıcak yemek nedeniyle el ve sağ akciğerler. Yaklaşık 5-6 gün komada tuttuk.

AW201612_07

Muhammet aynı zamanda epilepsi hastasıdır. Bu dönemde çok şiddetli nöbetler geçirmeye başladı. Yaşam tehlikesi çok ciddi ve aşırıydı. Hepimizi tedirgin etti. 5 gün derin komada kaldıktan sonra uyandırmaya başladık. KBB uzmanı arkadaşlarımız da bu konuda bize çok destek oldular.

AW201612_03

Yemek borusu etrafındaki, soluk borusunun üst kısmı ve ses tellerindeki hasarın yavaş yavaş iyileştiğini görünce boğazdaki deliği kapattık. Şu anda genel durumu iyi. Yeme, içme, nefes alma artık rahat. Şansımız varsa bugün taburcu olacağız.

AW201612_02

Çocuklar, özellikle çok sıcak veya çok soğuksa, boğazı, soluk borusunu veya yemek borusunu tahriş eden yiyeceklerden kaçınmalıdır. “Buradan velileri uyarıyoruz” dedi.

“ALLAH'A ŞÜKÜR HERŞEY İYİ”

Olayı anlatan anne Ayşe Çiçek, şöyle konuştu: “Öğle vaktiydi. Ocakta sulu patatesler pişiyordu. Bir kaşık yemek alıp yuttu ve dışarı çıktı. Dışarı çıkar çıkmaz kustu. Eşim onu ​​görünce yönlendirdi. çeşmeye giderek ellerini ve yüzünü yıkadı.

AW201612_01

Hiçbir belirti yoktu, sadece acı çektiğini söyledi. Hiçbir şeyin farkında değildik. Gece saat 22.00 civarında boğazında bir hırıltı hissetmeye başladı ve ardından sesi kısılmaya başladı. Önce Digor ilçesine götürdük, oradan da Kars merkeze gönderdiler. Orada tetkikler yapıldıktan sonra ameliyathaneye götürdüler.

AW201612_06

Ameliyatın çok riskli olacağını söylediler. Ameliyat olması gerekti ve ameliyat başarılı geçti. Daha sonra bizi Elazığ'a gönderdiler. Elazığ'a geldiğimizde komaya soktular. Toplamda yaklaşık 12 gün hastanelerde kaldık. Durumu çok kötüydü. Üç gündür görev başındayız. Allah'a şükür her şey yolunda. “Bize çok yardımcı olan doktorlara ve tüm hemşirelere teşekkür ediyorum” dedi (İHA).

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İçin mesaj MHP Lideri Devlet Bahçeli'den “Anneler Günü” mesajı
Araç konvoyu böyle görüntülendi!  Minibüsün detayları dikkat çektiAraç konvoyu böyle görüntülendi! Minibüsün detayları dikkat çekti
Hastaneden dönerken korkunç kaza: Pencereden atladıHastaneden dönerken korkunç kaza: Pencereden atladı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir