İsrail vatandaşları ve şirketlerinin Paris'teki silah fuarına girişi yasaklandı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Eurosatory 2024 organizatörleri daha önce, hükümet yetkililerinin Mayıs ayında İsrail şirketlerini yasaklama kararına rağmen İsrail vatandaşlarının silah fuarına katılabileceklerini belirtmişti.

REKLAM

İsrail silah şirketlerinin, 17-21 Haziran tarihleri ​​arasında Fransa'nın başkenti Paris'in kuzeyindeki Villepinte'de düzenlenen uluslararası savunma ve toprak güvenliği fuarı Eurosatory'ye katılımı yasaklandı.

Eurosatory 2024 organizatörleri daha önce hükümet yetkililerinin Mayıs ayında İsrail şirketlerini yasaklama kararına rağmen İsrail vatandaşlarının fuara katılabileceğini söylemişti. Ancak Cumartesi günü alınan bir mahkeme kararıyla tüm İsrailli katılımcıların katılımı yasaklandı.

Fransa'nın Bobigny bölge mahkemesinden yapılan açıklamada, kararın, İsrailli şirketlerin ve temsilcilerinin, dünyanın en büyük silah fuarlarından birinde “İsrailli silah şirketlerine aracılık” edebilecekleri esas alınarak alındığı belirtildi.

Mahkeme ayrıca organizatörlere kararı, prestijli Paris silah fuarının yakınında bulunan Villepinte Sergi Merkezi'nin girişine asmalarını da emretti.

Daha önce bir mahkeme, aralarında Fransa Filistin Dayanışma Derneği, İsrail'e Saldırın ve Silahlanmayı Durdurun'un da bulunduğu dört sivil toplum örgütünün (STK) lehine karar vermiş ve İsrailli şirketlerin, onların çalışanlarının veya temsilcilerinin katılımının yasaklanmasını istemişti. fuarda.

Ancak Filistin yanlısı bir örgüt, iptal kararının İsraillilerin etkinliğe katılmayacağını garanti etmediğini öne sürerek imtiyazın verilmesine itiraz eden bir dilekçe sundu.

Charles Beaudoin liderliğindeki etkinlik organizatörü Coges, son mahkeme kararına “mümkün olan en kısa sürede” itiraz edeceklerini ancak fuarın Pazartesi günü başladığını ve Cuma gününe kadar devam edeceğini söyledi.

Rusya'nın katılımı da yasaklandı

Devam eden hukuki mücadele başlamadan önce 74 İsrailli şirket, Paris'in kuzeyindeki uluslararası havaalanı yakınındaki fuarda silahlarını sergilemeye hazırlanıyordu.

Karara tepki gösteren, güvenlik kurumlarına yönelik iletişim ürünleri geliştiren ve fuara katılmayı planlayan İsrailli Cylinx firmasının satıştan sorumlu başkan yardımcısı Elik Cohen, şunları söyledi: “Bu Avrupa'da çok önemli bir fuar, belki de en önemlisi. ve yıllardır düzenli olarak oradayız.”

Cohen şöyle devam etti: “Asıl sorun başka fuarlar olduğu için fuara katılmamamız değil, hazırlık yaptığımız halde son anda iptal edilmesi.”

Geçtiğimiz ay Fransa Savunma Bakanlığı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İsrail'in Refah'taki operasyonlarını durdurma çağrısı nedeniyle İsrailli firmaları Paris fuarında ağırlamayı uygun görmemişti.

Bakanlık, Coges Event'e İsrail savunma sanayiinin fuarda stant açmasının yasaklanması talimatını vererek şunları söyledi: “Fransız cumhurbaşkanının Refah'taki İsrail Silahlı Kuvvetleri operasyonlarının durdurulması yönünde çağrıda bulunduğu göz önüne alındığında, koşullar artık İsrailli şirketlerin Paris'te ağırlanması için uygun değil adil Giusto.”

Karar, İsrail Hava Kuvvetlerinin Refah'taki bir mülteci kampını bombalayarak en az 45 sivili öldürmesinin ardından geldi.

1967 yılında kurulan ve iki yılda bir düzenlenen Eurosatory'ye 150 ülkeden 1.700'ün üzerinde firma ve 60.000 katılımcının katılması bekleniyor.

Bu yıl katılmayacak diğer önemli ülkeler arasında Rusya ve Belarus yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir