IP Sorgulama ve Keşif: IP nedir, IP adresi nasıl sorgulanır? IP adresi arama yöntemleri

İnternet dünyasına ait pek çok terim vardır ancak zamanla internetin günlük yaşamın her alanına girmesiyle birlikte günlük konuşma diline de yerleşmişlerdir. Bunlardan biri aslında bir kısaltma olan IP terimidir. Her internet kullanıcısının edinmesi gereken bir şey olan IP, hem internet sağlayan cihazları hem de internet kullanıcılarını etkileyen son derece önemli bir kavramdır.

IP nedir?

İngilizce İnternet Protokol Adresi ifadesinin baş harflerinden oluşan IP, Türkçede İnternet Protokolüdür. İnterneti kullanan her kullanıcının, diğer paket anahtarlama ağlarına bağlı cihazları ağa bağlamak ve aralarında veri alışverişi yapmak için kullandığı adres anlamına gelir.

İnternete bağlanan her cihaza, İnternet servis sağlayıcısı tarafından bir IP adresi atanır. Ağdaki internete bağlı tüm cihazlar, IP adresleri aracılığıyla birbirleriyle veri alışverişinde bulunur.

IP adresi nedir?

IP adresleme, IP adreslerinin ve bunlarla ilişkili parametre arayüzlerinin atanmasını gerektirir. Bazı web sayfaları kendi IP adresleriyle mevcuttur. Ancak bu IP adreslerinin tam olarak hangi sayfalara ait olduğunu bilmek mümkün değildir.

Bu nedenle IP adreslerine karşılık gelen bir alan adı sistemi kullanılır. DNS (Alan Adı Sistemi) olarak da bilinen alan adı sunucuları, oluşturdukları hiyerarşik sistemi, hangi alan adının hangi IP adresine karşılık geldiğine ilişkin bilgilerle birleştirir.

IP sorgulaması mevcut bilgisayar işletim sistemlerine bağlı olarak farklı şekillerde gerçekleştirilebilmektedir. Genel olarak Windows IP sorgusu için izlenecek adımlar şu şekildedir:

 • Başlat menüsüne tıklayın.
 • Çalıştır kısmına “cmd” yazın ve Enter tuşuna basın.
 • Açılan komut ekranında ipconfig komutunu yazın ve Enter tuşuna basın.
 • Açılan ekranda IPv4 adresinin bulunduğu satır, kullanılan bilgisayarın IP adresini gösterir.

IP adresi nasıl sorgulanır?

Bilgisayarda belirli komutlar ve belirli adımlar uygulanarak IP tek tek sorgulanabildiği gibi IP adresini sorgulamak için açılan web sayfaları da bulunmaktadır. Geçerli IP adresi bu web sitelerine erişilerek bulunabilir.

IP'yi sorgulamanın birkaç yolu vardır. IP sorgulama işlemleri, farklı cihazlardaki farklı işletim sistemlerine göre de farklılık gösterebilir. Her bilgisayarın sahip olduğu cihaz kimlik numarası olan IP adresi aynı zamanda ağ üzerinde bulunan cihazların birbirini tanımasına ve görmesine de olanak sağlar.

IP adresi nasıl bulunur?

IP'yi bulmak ve mevcut IP adresini öğrenmek, İnternet kullanıcısının internetteki kimliğini öğrenmek anlamına gelir. IP adresleri, İletişim Kontrol Protokolü ve İnternet Protokolü seçenekleri olan TCP IP'yi kullanır.

Bilgisayarların içinde ağ üzerinde bulunan tüm cihazların birbirini tanıyabilmesi, görebilmesi, birbirleriyle iletişim kurabilmesi ve veri alışverişinde bulunabilmesi için IP adresi gereklidir.

IP adreslerini bulma yöntemleri nelerdir?

IP adreslerini bulmak için farklı cihazlarda farklı adımlar gerçekleştirilir. İşletim sistemlerine göre değişiklik gösteren IP adresi arama yöntemleri aşağıdaki gibidir:

Macbook için

 • Apple menüsü açılır.
 • Sistem Tercihleri'ne gidin.
 • Ağ seçilir.
 • Açılan ekranda bağlı olduğunuz ağı seçin ve gelişmiş seçeneğine tıklayın.
 • TCP/IP sekmesine tıklayın.
 • IPv4 adresi ekranda görüntülenir.

Linux için

 • İfconfig komutu terminal ekranında çalışır.
 • Açılan sayfada IP adresi görüntülenir.
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Yıkıcı bir haber! Polis memuru şehit olduYıkıcı bir haber! Polis memuru şehit oldu
Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'ye gidecek mi? İlk açıklama ABD'den geldiCumhurbaşkanı Erdoğan ABD'ye gidecek mi? İlk açıklama ABD'den geldi
Çanakkale Boğazı'nda trafik durdurulduÇanakkale Boğazı'nda trafik durduruldu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir