İngiltere tek kullanımlık plastiği yasaklıyor: Yeni kurallarda neler var?

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Çevreciler, yasağın en büyük kirleticilerden bazılarını kapsamadığı konusunda uyarıyor.

REKLAM

Birleşik Krallık genelinde tek kullanımlık plastik ürünlere yasak getirildi. Çevre Bakanı Rebecca Pow, yaptığı açıklamada şirketlerin artık Strafor bardak ve plastik çatal bıçak takımı gibi ürünleri tedarik etmeyeceğini söyledi.

Pow, “Bu yeni yasak, zararlı atığı azaltma misyonumuzda bir sonraki büyük adımdır” dedi ve hükümetin halihazırda diğer plastik türlerine yönelik “birinci sınıf yasaklara” ve vergilere sahip olduğunu ekledi. Bakan Paw şunları söyledi: “Yeni kurallar çevreyi koruyacak ve atıkların azaltılmasına yardımcı olacak. Plastik kirliliğin sokaklarımızı kirletmesini ve yaban hayatımızı tehdit etmesini önleyecekler.” dedi.

İlk olarak Ocak ayında açıklanan kurallar, 2042 yılına kadar tüm “önlenebilir plastik atıkların” ortadan kaldırılması hedefinin bir parçası.

Tek kullanımlık plastik yasağı neyi içeriyor?

Peki yasağın içeriğinde neler var? 1 Ekim'den itibaren mağaza, restoran ve paket servis gibi ticari faaliyetler belirli süreler boyunca kapalı kalacak. tek kullanımlık plastik ürünler müşterilere tedarik yapamayacak, satamayacak veya teklifte bulunamayacaktır. Yeni kurallara uymamaları halinde para cezası ve cezai sorumlulukla karşı karşıya kalabilirler.

Yasak çatal bıçak takımı, polistiren bardaklar ve yiyecek kaplarını kapsıyor. Biyobozunur, gübrelenebilir ve geri dönüştürülmüş Tek kullanımlık plastikler de dahil olmak üzere her türlü tek kullanımlık plastiği kapsar.

Firmalar, yasak öncesi stokları olsa bile bu ürünleri tedarik edemeyecek.

Tek kullanımlık plastik tabak, tepsi ve kaselere yönelik de kısıtlamalar mevcut ancak paket servis işletmeleri önceden doldurulmuş veya satış noktası kaplarını, tepsilerini ve ambalajlarını kullanmaya devam edebilir. Rafa hazır ve ambalajlı gıdalar da kuralların dışındadır.

Ayrıca kahve kupanıza plastik olmadığı sürece Strafor kapak takmaya devam edebilirsiniz.

Tek kullanımlık plastik pipetler, karıştırıcılar ve pamuklu çubuklar 2022'de İngiltere'de yasaklandı.

İngiltere'de her yıl çoğunluğu plastik olmak üzere 2,7 milyar adet tek kullanımlık çatal bıçak takımı ve 721 milyon tek kullanımlık tabak kullanıldığı tahmin ediliyor. Bu da kişi başına yaklaşık 37 çatal bıçak ve 18 tabak anlamına geliyor.

Hükümet tahminlerine göre bu ürünlerin yalnızca %10'u geri dönüştürülüyor, geri kalanının ayrışması ise yüzyıllar alabiliyor.

İngiltere AB'nin 2 yıl gerisinde

Yasağın yürürlüğe girmesine yardımcı olan hayır kurumlarından City to Sea, yasağın “büyük zorluklarla elde edildiğini ve çok yavaş yürürlüğe girdiğini” vurguladı.

Birleşik Krallık'taki önlemlerin, benzer kuralların AB genelinde zorunlu hale getirilmesinden iki yıl sonra ve tüm Avrupa kurumları tarafından kabul edilmesinden dört yıl sonra uygulamaya konduğu belirtiliyor.

Fransa gibi bazı üye ülkeler daha da ileri giderek 30'dan fazla meyve ve sebze türünün tek kullanımlık plastik ambalajını yasaklamanın yanı sıra restoranlarda kullanılan plastiği de yasakladı.

Birleşik Krallık'ta bile İskoçya daha hızlı hareket etti ve Galler'de uygulanan yasak, tek kullanımlık plastik poşetler gibi daha fazla ürünü kapsıyor.

City to Sea ayrıca, tek kullanımlık çatal bıçak takımlarının Birleşik Krallık'ta en çok israf edilen ürünlerden biri olmasına rağmen asıl suçluların şişeler gibi diğer plastik malzemeler olduğunu söylüyor. Çevre yardım kuruluşu Keep Britain Tidy'nin tahminlerine göre bu, tüm atıkların neredeyse dörtte birini oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir