Hamas liderleri: Ateşkes çağrılarımızdan vazgeçmeyeceğiz

İsrail, Gazze'de ateşkes olasılığını tartışırken, yalnızca rehinelerin serbest bırakılması için geçici ateşkes ilan edilmesi konusuyla ilgilendiğini söylüyor.

REKLAM

Hamas lideri İsmail Haniyeh, Filistin örgütünün, İsrail ordusunun geri çekilmesi de dahil olmak üzere Gazze Şeridi'ndeki ateşkes şartlarına bağlı kalmaya devam ettiğini söyledi.

Haniye, açıklamasında şunları söyledi: “Taleplerimizin arkasındayız. Kalıcı ateşkes, düşmanın Gazze Şeridi'nden kapsamlı ve tamamen çekilmesi, yerinden edilen tüm insanların evlerine dönmesi, gerekli her türlü yardımın sağlanması. Gazze'deki halkımız, Gazze Şeridi'nin yeniden inşası, Gazze Şeridi.” “Bu, ablukanın kaldırılması ve onurlu bir mahkum değişim anlaşmasına varılmasıyla başarılabilir.” dedi.

Burada Haniyeh'nin bahsettiği takas, Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e saldırısının ardından Gazze'deki militanlar tarafından tutulan İsrailli rehineler karşılığında İsrail hapishanelerindeki Filistinli mahkumların serbest bırakılmasını içeriyor.

Doha'daki müzakerelerde ilerleme yok

İsrailli yetkililer, anlaşmaya varma çabaları kapsamında bu hafta başında Mısır'ı ziyaret etti. Ancak arabuluculuk görüşmelerini izleyen Filistinli bir kaynak Reuters'e şu anda herhangi bir ilerleme belirtisi olmadığını söyledi.

İsrail, rehinelerin serbest bırakılması için yalnızca geçici ateşkes ilan etmekle ilgilendiğini söylüyor.

Ancak Hamas, rehinelerin yalnızca savaşı kesin olarak sona erdirmeyi amaçlayan bir anlaşma kapsamında serbest bırakılacağı görüşünü dile getirdi.

Başbakan Binyamin Netanyahu, ABD ve diğer Batılı ülkelerin uyarılarına rağmen askerlerinin Gazze'nin güney ucunda 1,5 milyon kişinin yaşadığı Refah'a girmeyi planladıkları tehdidinde bulunuyor.

Katar Başbakanı müzakereler hakkında ne söyledi?

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, dün Doha'da yaptığı açıklamada, Gazze'de ateşkes müzakerelerinin, esasen ülkenin farklı yerlerinde yerlerinden edilmiş kişilerin geri dönüşü nedeniyle çıkmaza girdiğini söyledi. Filistin Bölgesi. .

Görüşmelere aşina bir kaynak Retures'a, Katarlı yetkilinin Hamas'ın, yerinden edilmiş Filistinlilerin, İsrail'in yaklaşık altı aylık çatışma sürecinin başında tahliye edilmesini istediği kuzey Gazze'deki evlerine özgürce dönebilmeleri yönündeki talebine atıfta bulunduğunu söyledi. savaş. savaş.

İsminin gizli kalmasını isteyen kaynak şunları söyledi: “Hamas, insanların evlerini terk ettikleri kuzeye dönebilmelerini istiyor. İsrailliler bu konuda geride kalıyor. “İsrailliler, yerinden edilmiş Filistinlilerin hareket özgürlüğüne sahip olmasını istemiyor.” dedi.

Aynı kişi, bir diğer tartışma konusunun ise ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutukluların serbest bırakılıp bırakılmayacağı konusundaki tartışma olduğunu söyledi.

Hamas, uzun süredir gözaltında tutulan yüzlerce kişinin serbest bırakılması çağrısında bulunuyor.

İsrail saldırılarını yoğunlaştırdı

Bu arada İsrail'in haftalardır en ağır bombardımanlarından birini gerçekleştirdiği Gazze Şeridi'nin güneyinde basına konuşan İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Herzi Halevi, askerlerinin Gazze'ye yönelik saldırılarını daha da artıracağı mesajını verdi. Rehinelerin serbest bırakılmasına ilişkin müzakerelerde avantajlı konum.

Halevi, “Anlaşmaya varmak ve rehinelerin serbest bırakılması konusunda ilerleme kaydetmek için çabalıyoruz. Bu, şu anda bizim için en önemli önceliklerden biri.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir