Hamas İsrail'in ateşkes anlaşmasını kabul etti

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Hamas Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail ile yedi aydır devam eden savaşı sona erdirecek öneriyi kabul ettiğini duyurdu.

REKLAM

Hamas'ın ateşkes anlaşmasını kabul ettiğinin öğrenilmesinin ardından Filistinliler Refah sokaklarında kutlama yaparken görüldü.

Ancak Reuters'in aktardığına göre adı açıklanmayan bir İsrailli yetkili, Hamas tarafından kabul edilen anlaşmanın İsrail tarafından teklif edilen ancak Mısır tarafından “yumuşatılmış” bir anlaşma olduğunu ve Netanyahu hükümetinin kabul edemeyeceği unsurlar içerdiğini söyledi.

İsrail medyası da İsrail hükümetinin anlaşmayı henüz kabul etmediğini bildirdi.

Teklifin ayrıntıları hemen açıklanmadı ancak Hamas ve Mısırlı yetkililer son günlerde ateşkesin, İsrail birliklerinin geri çekilmesi karşılığında Hamas'ın rehineleri serbest bırakacağı bir dizi aşamayı içereceğini söylediler.

Katar ve Mısır, Hamas ile İsrail arasında bir anlaşmaya varılması için aylardır arabuluculuk yapıyor.

Varılan anlaşmanın Hamas'ın temel taleplerini, yani savaşın sona ermesi ve İsrail'in tamamen geri çekilmesini karşılayıp karşılayamayacağı henüz belli değil.

Duyuru, İsrail ordusunun güneydeki Refah kentinde yaşayan 100.000 Filistinliye bomba göndermesinin ardından geldi. tahliye emri uzun zamandır beklenen kara operasyonunun yaklaştığını gösterdi.

İsrailli yetkili: Hamas açıklamasının ayrıntılarını bekliyoruz, inceleyeceğiz

İsrailli bir yetkili, Hamas'ın onayladığı Gazze Şeridi'nde önerilen ateşkes anlaşmasına ilişkin ayrıntıları beklediklerini ve “Hamas'ın tepkisini inceleyeceklerini” söyledi.

İsrailli bir yetkili, İsrail devlet televizyonu KAN'a, Hamas'ın Gazze Şeridi'nde ateşkes anlaşmasına ilişkin Katar ve Mısır'a sunduğu önerileri onayladığına ilişkin açıklama yaptı.

Habere göre İsrailli yetkili, Hamas'ın açıklamasının ayrıntılarını beklediklerini ve “Hamas'ın tepkisini inceleyeceklerini” söyledi.

İsrailli yetkili ayrıca şunları söyledi: “Hamas'ın neyi kabul ettiğini, neyi kabul etmediğini anlamaya çalışacağız.” dedi.

İsrail, Refah'ı yaklaşık yedi ay süren çatışmalardan sonra Hamas'ın son büyük kalesi olarak tanımlıyor.

Tel Aviv, 7 Ekim'de İsrail'e saldıran Hamas'ı yenmek için kara saldırısının gerekli olduğu konusunda ısrar ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir