Gençler arasındaki şiddete karşı Fransız hükümetinden yatılı okul çözümü

5 Nisan'da 15 yaşındaki bir gencin akranları tarafından dövülerek öldürülmesinin ardından Fransa Başbakanı Gabriel Attal, gençler arasındaki şiddete karşı “seferberlik” çağrısında bulundu ve hükümetin önemli adımlar atacağını duyurdu.

REKLAM

Fransa'da Başbakan Gabriel Attal, gençler arasında şiddetle mücadele etmek amacıyla hükümet tarafından başlatılan pilot programı uygulayan Nice'deki bir yatılı okulu ziyaret etti.

5 Nisan'da 15 yaşındaki bir gencin akranları tarafından dövülerek öldürülmesinin ardından başbakan, gençlik şiddetine karşı “seferberlik” çağrısında bulundu ve hükümetin önemli adımlar atacağını duyurdu.

Alınacak önlemler arasında gençlerin “kötü arkadaşlardan” uzak tutulması için okul tatillerinde yatılı okullara gönderilmesi de yer alıyor. Başbakan, okul ziyaretinde yatılı okullarda “onbinlerce yatağın” boş olduğunun altını çizerek, bunun bir “fırsat” olduğunu vurguladı.

“Benim bu konudaki görüşüm çok basit” diyen Başbakan, şöyle devam etti: “Bir genç gerçekten suça bulaşmadan önce, ailelere çocuklarını mahalleden uzakta bir yatılı okula göndermelerini ve bakım verenlere tavsiye edeceğiz. bunlar suça yol açıyor.” dedi.

Attal, alınacak önlemlerin üniversite çağındaki çocuklar için zorunlu okula devamın sabah 8'den akşam 6'ya kadar haftanın her gününe uzatılmasını içereceğini söyledi. Ebeveynlerin daha fazla sorumluluk alması gerektiğini söyleyen Başbakan, okul düzenini bozan çocukların notlarının düşürüleceği uyarısında da bulundu.

Avrupa Parlamentosu seçimleri ve aşırı sağın yükselişi

Başbakan şöyle dedi: “Bir şeyi kırıyorsan tamir et. Ortalığı karıştırırsan temizle. Uymuyorsan saygıyı öğretelim.” Sert açıklamalarının kaynağının haziran ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri olacağını da belirtmek gerekiyor.

Çünkü son kamuoyu yoklamaları aşırı sağ lider Marine Le Pen'in partisi Ulusal Ralli'nin (RN) seçimlerde hükümetin neredeyse 15 puan önünde olduğunu gösteriyor.

Bunun hükümeti güvenlik konusunda zemin kazanmaya ve katı politikalar uygulamaya sevk ettiğine inanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir