Boeing mühendisi: “Dünyadaki 787 Dreamliner uçağının tamamı yere indirilmeli”

Boeing 787 Dreamliner uçağının gövde parçalarının farklı üreticilerden geldiğini, dolayısıyla bileşenlerin birbirine %100 uymadığını iddia eden şirket mühendisi Sam Salehpour, bu sorunu defalarca açıklamaya çalıştığını ancak şirket yetkililerinin bir türlü açıklama yapmadığını söylüyor. onu dinle.

REKLAM

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli dünyanın en büyük havayollarından biri olan Boeing'in çalışanı Mühendis Sam Salehpour, şirketin 787 Dreamliner tipi uçağının dünya çapındaki uçuşlarını durdurması gerektiğini söyledi.

Mühendis, bu uçaklarda herhangi bir sorun olup olmadığının erken aşamada anlaşılabilmesi için bu adımın atılmasının önemli olduğunu söyledi.

Uçak serisinin üretiminde yer alan Salehpour, NBC röportajında ​​şunları söyledi: “Şu anda dünyadaki tüm filonun ilgiye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.” uyardı.

Ayrıca Salehpour, olası arızaları veya erken arızaları önlemek için uçaklardaki açıklıkların kontrol edilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Sam Salehpour'un günün ilerleyen saatlerinde Senato komitesiyle konuşması planlanıyor.

“İnsanların parçaları takmaya çalışırken üzerlerine atladığını gördüm.”

Mühendis daha önce Dreamliner gövde bölümlerinin birleştiği küçük boşlukların her zaman Boeing'in gereksinimlerini karşılamadığını ve uçağın güvenliğini tehlikeye attığını söylemişti.

Benzer şekilde birkaç gün önce NYT'ye konuşan Salehpour, 787 Dreamliner'ın gövde parçalarının birbirine hatalı şekilde bağlandığını ve uçuş sırasında kırılma ihtimalinin bulunduğunu söylemişti.

Gövde parçalarının farklı üreticilerden geldiğini, dolayısıyla bileşenlerin birbirine yüzde 100 uymadığını iddia eden Salehpour, bu sorunu defalarca anlatmaya çalıştığını ancak şirket yetkililerinin kendisini dinlemediğini söylüyor.

Uçağın parçalarını birleştirirken gördüğü yöntemleri eleştiren Salehpour, basın açıklamasında şunları söyledi: “İnsanların kelimenin tam anlamıyla uçak parçalarının üzerine atladığını ve bunları uyumlu hale getirmeye çalıştığını gördüm. Bir uçak böyle yapılmaz.” kelimeler.

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), Salehpour'un “şirketin 787 Dreamliner tipi yolcu uçaklarının güvensiz olduğunu” söylemesinin ardından soruşturma başlattı.

Eski Boeing çalışanı Barnett aracında ölü bulundu

Şirketin ürünlerinin kalitesiyle ilgili endişelerini dile getiren eski Boeing çalışanı John Barnett, 11 Mart'ta aracında ölü bulundu.

Barnett, 2019 yılında “787 Dreamliner” tipi yolcu uçağında kabin basıncının aniden düşmesi durumunda yolcu koltuklarındaki oksijen maskelerini otomatik olarak devreye sokan sistemlerin çoğunda üretim hatası bulunduğunu iddia etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir