Bitcoin'e dikkat edin: Milyarlarca dolarlık seçeneklerin süresi doluyor

Değeri 1,5 milyar doların üzerinde olan Bitcoin (BTC) vadeli işlem opsiyonlarının süresi 12 Nisan'da doluyor ve bu da Bitcoin'in 69.000 dolar seviyesine düşmesine yol açabilecek potansiyel bir hamleye yol açıyor.

Yunanlılar olarak adlandırılan kripto fenomeninin 12 Nisan tarihli X'i posta ofisine doğru Göre, 1,5 milyar doların üzerindeki Bitcoin opsiyonlarının vadesi 0,62'lik bir satım/alma oranıyla doluyor, bu da Bitcoin için 69.000 dolarlık bir düşüşe işaret ediyor.

Bybit borsasının küresel türev ticareti başkanı Hao Yang, Cointelegraph'a şunları söyledi: En acı noktaya rağmen, Bitcoin'in tüm zamanların en yüksek seviyesine dönmesine gerek yok:

“Kritik yüksek nokta, çoğu opsiyon sözleşmesinin değersiz olarak sona ereceği fiyatı ifade eder. Bu, opsiyon piyasası katılımcılarının nerede konumlandığının bir göstergesidir, ancak altta yatan temel [varlığın] “Nerede işlem yapıldığını mutlaka etkilemez.”

Opsiyonların sona ermesine yakın dönemler genellikle kripto para piyasalarında artan fiyat oynaklığıyla karakterize edilir. Ancak Yang, Cuma günkü opsiyon vadelerinin nispeten küçük olmasına dikkat çekerek daha fazla volatilite beklemediğini de sözlerine ekledi:

“Opsiyon piyasası hala toplam kripto türev piyasasının yalnızca bir kısmını temsil ettiğinden daha fazla volatilite beklemiyorum.”

Bitcoin son 24 saat içinde değişmeden kaldı ve 70.725 dolardan işlem gördü. CoinMarketCap verilerine göre dünyanın en iyi kripto para birimi haftalık grafikte %5,9 oranında büyüdü.

BTC/USDT, günlük grafik. Kaynak: CoinMarketCap

Nexo Prime Brokerage başkanı Andrey Stoychev'e göre Bitcoin, dış makroekonomik faktörler nedeniyle daha fazla aşağı yönlü fiyat dalgalanması görebilir, ancak bu, opsiyonların sona ermesinin yaklaşmasından kaynaklanmayabilir. Cointelegraph'a şunları söyledi:

“Bitcoin 69.000 dolar seviyesine yaklaşabilir, ancak düşüp düşmeyeceği piyasa duyarlılığı ve Bitcoin'in enflasyonla dansı da dahil olmak üzere daha geniş bağlama bağlı olacak. En son ABD TÜFE'si Çarşamba günü beklenenden yüksekti.” [Tüketici Fiyat Endeksi] Veriler enflasyonist baskılara ilişkin endişeleri artırdı ve potansiyel olarak Bitcoin fiyat dinamiklerini etkiledi.”

Mart ayına ait ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), yıllık bazda %3,5 ile beklenenden biraz daha yüksek çıktı ve Bitcoin balinalarını düşüşten sonra satın almaya teşvik etti ve bu da fiyatı 10 Nisan'da 70.000 dolar seviyesinin üzerine çıkardı.

ETF Girişleri Bitcoin Halving Öncesinde Yavaşlıyor

ABD spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF) girişler, Bitcoin yarılanması öncesinde yavaşladı. Dune Analytics verilerine göre ETF'ler geçen hafta toplam 220 milyon dolarlık net giriş sağladı.

Bitcoin ETF net akış şeması. Kaynak: Duna

Haftalık ETF girişleri, net girişlerin 2,58 milyar dolar olduğu 11 Mart'ın en iyi haftasından bu yana istikrarlı bir şekilde yavaşladı. ETF'ler geçen hafta sadece 337 milyon dolarlık net giriş elde etti; bu, önceki haftaya göre %45'ten fazla bir düşüşle 615 milyon dolardı.

Bitcoin ETF'leri, mevcut BTC arzının %4,26'sını temsil eden 59,4 milyar dolar değerinde 839.000 BTC'nin üzerinde zincir üstü varlık biriktirdi.

2024'teki Bitcoin yarılanmasına nasıl hazırlanılır? Kaynak: Cointelegraph

İlgili: Ordinaller Bitcoin Madencilerine Yarılanmadan Önce Cankurtaran Halatı Verdi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir