Arjantin Devlet Başkanı Milei'nin İsrail'e olan bağlılığı ülkesinde bölünmelere neden oluyor

Arjantin Devlet Başkanı Javier Milei'nin Yahudiliğe ve İsrail'e olan bağlılığı ülkesinde bölünmelere neden oluyor.

REKLAM

Arjantin Devlet Başkanı Milei, seçimi kazandıktan sonra Şubat ayında İsrail'i ziyaret etmiş ve gezisi kapsamında Yahudiler tarafından kutsal kabul edilen Kudüs'ün Eski Şehri'ndeki Ağlama Duvarı'na (Ağlama Duvarı) giderek dua etmişti.

Başını ve ellerini Ağlama Duvarı'nın taşlarına dayayan Javier Milei, üç yıl önce kendisini Yahudilikle tanıştıran Ortodoks hahamla birlikte dua etti.

Milei, Katolik inancıyla doğup büyümesine rağmen Yahudiliğe giderek artan bir ilgi gösterdi ve hatta din değiştirme niyetini dile getirdi.

İsrail'e yaptıkları resmi ziyareti anlatan Haham Wahnish, AP'ye verdiği röportajda şunları söyledi: “O an, böylesine kararlı ve derin manevi değerlere sahip bir lidere sahip olduğumuz için gurur duydum.” Dedi.

Ancak birçok Arjantinli için bu “gurur” tehlikeli bir durum.

Milei, İsrail giderek artan izolasyonla karşı karşıyayken İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümetine verdiği destekle kendisini Güney Amerika ülkelerinin diğer liderlerinden ayırdı.

Bolivya ve Kolombiya'nın İsrail'le ilişkilerini kestiği ve en son Brezilya olmak üzere en az beş bölge ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçilerini geri çektiği Latin Amerika'nın büyük bir kısmıyla çelişen bir politika izledi.

Milei geçen ay Varşova Savaşı'nın 81. yıl dönümü anma etkinliğinde Yahudi cemaati liderlerine şunları söyledi: “Özgür dünyanın direği olması gereken büyük uluslar arasında, bazılarında kayıtsızlık, diğerlerinde ise gerçeği savunmaktan korku görüyorum.” . Getto ayaklanması. dedi.

Analistlere göre bu, İsrail'in askeri konumunu eleştirdiği için ABD dahil Batılı güçlere üstü kapalı bir tokat ve sert bir eleştiriydi.

Milei'nin Yahudiliğe olan tutkusu ve İsrail'e olan açık desteği, Arjantin Yahudi cemaati içinde korkulara ve bölünmelere de yol açtı.

Arjantinli Yahudiler, 1992'de İsrail büyükelçiliğine ve 1994'te İspanyolca kısaltması AMIA olan Arjantin Yahudi Yardım Derneği'ne düzenlenen iki ölümcül bombalamanın derin yaralarını hâlâ taşıyorlar.

Yetkililer saldırıları İran'ın planladığını ve Lübnan merkezli Hizbullah'ın gerçekleştirdiğini söylüyor.

Eşi AMIA saldırısında hayatını kaybeden 85 kişi arasında yer alan Diana Malamud, şunları söyledi: “Milei'nin mesihçi bir zihniyeti var ki bu oldukça tehlikeli. Onun politikaları sadece uluslararası çatışmaları körüklemiyor… Aynı zamanda antisemitizm de yaratabilir.” ülkede.”

Arjantin'in yakın zamanda İsrail'e atanan büyükelçisi Shimon Axel Wahnish de Başkan Milei'nin din değiştirmesi hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Wahnish, “Milei, Yahudilik ve Musa'da özgürlüğe yönelik kültürel ve manevi bir devrim görüyor” dedi.

Büyükelçi Wahnish, Milei'nin çocukluğundan beri “Musa'yı idolü ve kahramanı olarak gördüğünü” ekledi.

Milei'nin zaferinden önce yaklaşık dört bin Arjantinli Yahudi entelektüel, Javier Milei'nin “Yahudiliği siyasi amaçla kullanması” konusundaki endişelerini dile getiren bir mektubu imzaladı.

Yahudi bir STK olan Arjantin Yahudi Çağrısı'nın (AJA) genel sekreteri Pablo Gorodneff, “Dini törenler sırasında sesinizi duyurmak için şofar kullanmanız sapkınlık. Bu beni çok kızdırıyor, üzüyor ve kızdırıyor” dedi. Arjantin'deki Yahudi cemaatinin refahını artırmaya adanmıştır. Tepkisini şu sözlerle dile getirdi.

REKLAM

Arjantin'deki Anne Frank Merkezi Direktörü Héctor Shalom ise temkinli tavrını şu sözlerle dile getirdi: “Eğer Milei'nin sözde İsrail savunması Filistinlilerin haklarına yönelik bir saldırı ise, bu Arjantin'deki Yahudi cemaatini riske atıyor.” Onlarca yıldır cezasız kalan geçmiş saldırılar bizim kırılganlığımızı gösteriyor.”

Milei, ilk yurt dışı ziyaretinde İsrail'i seçerek Başbakan Binyamin Netanyahu'ya övgüde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir