TAI'de bayrak değişimi! Temel Kotil görevden alındı, yerine Mehmet Demiroğlu atandı

TAI (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.) önemli bir yönetim değişikliğine uğradı. TAI Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil görevden alındı, yerine Mehmet Demiroğlu getirildi. Bu değişiklik TAI basın danışmanı Ali Genç tarafından duyuruldu.

2016 yılından bu yana TAI Genel Müdürlüğü görevini yürüten Kotil'in yanı sıra, TAI Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan'ın da görevden alındığı bildirildi. Yönetim Kurulu, Kotil ve Bozdoğan'ın yerine yeni isimleri belirledi.

TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Cihad Vardan da Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. Vardan, yeni görevinde TAI'deki projelerden sorumlu olacak.

TEMEL KOTİLE KİMDİR?

1959 doğumlu Kotil, 1983 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu, 1986 yılında ABD'nin Ann Arbor kentindeki Michigan Üniversitesi'nden Uçak Mühendisliği alanında yüksek lisans derecesini, 1986 yılında ise Makine Mühendisliği alanında ikinci yüksek lisans derecesini aldı. 1987 yılında aynı üniversiteden mezun oldu. 1991 yılında Michigan Üniversitesi'nden Makine Mühendisliği alanında doktorasını aldı.

Kotil, 1991-1993 yılları arasında İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi'nde Havacılık ve İleri Kompozit Laboratuvarlarını kurdu ve yönetti. İTÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi'nde yardımcı doçent ve doçent olarak görev yapan Kotil, aynı fakültede bölüm başkan yardımcılığı yaptı. 1993-1994 yılları arasında fakülte dekan yardımcılığı yaptı. 2001 yılında ABD'deki Illinois Üniversitesi'nde misafir profesör olarak görev yapan ve daha sonra New York'taki AIT Inc.'de araştırma ve mühendislik bölümünün başkanı olarak görev yapan Kotil, İstanbul Teknik Üniversitesi, Türkiye Teknik Üniversitesi gibi saygın kurumlardan derecelere sahiptir. Hava Harp Okulu, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve lisansüstü dersler verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Araştırma, Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanlığı görevinden sonra 2003 yılında THY'de Teknik Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başlayan Kotil, 2005 yılında THY Genel Müdürü ve yönetim kurulu üyeliğine atandı. 2005-2011 yılları arasında THY Teknik A.Ş'nin yöneticiliğini yapmış, 2010-2012 yılları arasında Sun Express'in yönetim kurulu üyeliğini yapmıştır.

hjgk

Kotil, 2006 yılında IATA Yönetim Kurulu üyeliğine, 2010 yılında ise Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi ve 2012 yılında Avrupa Havayolları Birliği (AEA) başkan yardımcısı, 2013 yılında da başkanı oldu. 2024 yılında ise Avrupa Havayolları Birliği'nin (AEA) üyesi oldu. DEİK Türkiye-Amerika İş Konseyi'nin yönetim kuruludur.

2015-2023 yılları arasında TAI'nin (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.) yönetim kurulu üyesi olan Kotil, 21 Ekim 2016'dan bu yana TAI'nin genel müdürü olarak görev yapıyor.

Kotil, 2017-2018 yılları arasında SASAD (Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçıları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı ve 2018 yılı arasında Ankara AŞ HAB – Uzay ve Havacılık Konusunda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. 2017-2019 yılları arasında TEI (TUSAŞ Motor Sanayi)'de yönetim kurulu üyeliği ve yönetim kurulu başkanlığı yaptı.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Cübbeli Ahmet bu kez perde arkasındaki siyaseti açıkladı!  Cübbeli Ahmet bu kez perde arkasındaki siyaseti açıkladı! “Kojenerasyonun bir bakanlığı olabilir”
Film tarzı soygunda yeni gelişme: Yakalandılar!Film tarzı soygunda yeni gelişme: Yakalandılar!
Kritik zirvede asgari ücret artışı masadaydı! Kritik zirvede asgari ücret artışı masadaydı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir