Hindistan'da şiddetli sıcaklık uyarısı, ölü sayısı 13'e çıktı

Başkent Delhi'nin bazı kısımları 49,9 santigrat derece ile bugüne kadar kaydedilen en yüksek sıcaklıkları kaydetti

REKLAM

Hindistan'ın meteoroloji otoritesi, ülkenin kuzeybatısındaki bazı bölgeler için kırmızı alarm yayınladı ve şiddetli sıcak hava dalgası konusunda uyardı.

Hindistan Meteoroloji Departmanı tarafından Çarşamba günü, başkent Delhi'nin bazı bölgelerinin şimdiye kadarki en yüksek sıcaklık olan 49,9 santigrat dereceyi kaydetmesinden bir gün sonra yayınlanan uyarı, insanlarda “sıcak hastalığı ve sıcak çarpması” gelişme ihtimalinin “çok yüksek” olduğu anlamına geliyor. savunmasızdırlar. İnsanlar için “aşırı dikkat” gerektirir.

Hindistan bu yaz alışılmadık derecede yüksek sıcaklıklarla boğuşuyor ve meteoroloji bürosu, başkent de dahil olmak üzere ülkenin birçok yerinde “sıcak hava dalgasından şiddetli sıcak hava dalgasına” geçişin devam edeceğini söyledi.

Hindistan, bir bölgenin maksimum sıcaklığı normalden 4,5 ila 6,4°C yüksek olduğunda sıcak hava dalgası ilan ederken, maksimum sıcaklık normalden 6,5°C veya daha yüksek olduğunda şiddetli sıcak hava dalgası ilan ediliyor.

Delhi'nin Mungeshpur ve Narela bölgelerindeki yerel hava istasyonları Salı günü sıcaklığın 49,9 santigrat derece olduğunu kaydetti. Bu şehir için tüm zamanların rekoru ve normalin 9°C üzerinde.

Delhi'deki yerel yönetim de ana kaynak olan Yamuna Nehri'ndeki su seviyesinin sıcak nedeniyle düşük olduğunu söyleyerek su kaynaklarını kısıtladı.

Şehirde su kesintileri normalde sık sık yaşanıyor ancak hükümet, günde iki kez birkaç saat su alan mahallelerin daha fazla kısıtlamaya tabi olacağını söyledi.

Yerel yönetim Su Bakanı Atishi Salı günü yaptığı açıklamada, “Bölgenizde su sorunu olup olmadığına bakılmaksızın tüm sakinlere suyu çok dikkatli kullanmaları yönünde çağrıda bulunuyorum.” dedi.

Komşu Pakistan da dahil olmak üzere Asya'daki milyarlarca insan bu yıl daha sıcak bir yaz yaşıyor. Bilim insanları, insan kaynaklı iklim değişikliğinin bu eğilimi daha da kötüleştirdiğini söylüyor.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Rajasthan eyaletinin Jaipur kentinde 3 ölüm daha sıcak çarpmasından kaynaklanırken, kentteki ölüm sayısı 4'e, eyaletteki ölüm sayısı ise en az 13'e yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir