Filistinlilerle dayanışma mesajı gönderen iklim aktivisti Greta Thunberg'in konuşması tepkiye yol açtı

Ünlü iklim aktivisti Greta Thunberg'in on binlerce kişinin katıldığı gösteride Filistinlilerle dayanışma mesajı vermesi bazı çevrelerden tepki gösterdi.

REKLAM

İklim aktivisti Greta Thunberg'in Pazar günü Amsterdam'da düzenlenen bir gösteride Filistinli ve Afgan bir kadını konuşma yapması için davet etmesi bazı aktivistlerin tepkisine yol açtı. Thunberg sahneye çıktıktan sonra mikrofonu elinden almaya çalışan bir adam şunları söyledi: “Buraya siyasi görüşleri dinlemeye gelmedim.”

Kadınları Filistin bayraklarıyla gösteri sahnesine davet eden Thunberg, meydanı dolduran on binlerce kişilik kalabalığa seslendi.

Thunberg konuşmasında şunları söyledi: “…ezilenlerin, özgürlük ve adalet için mücadele edenlerin sesine kulak vermeliyiz. Aksi takdirde uluslararası dayanışma olmadan iklim adaleti olamaz.”

Thunberg'in konuşmasını yarıda kesip mikrofonunu almaya çalışan bir adam, “Buraya siyasi görüş için değil, iklim gösterisi için geldim.” dedi. Söz konusu kişi, çevredekilerin yardımıyla sahneden indirildi.

Thunberg sahneye çıkmadan önce, kalabalığın Filistin bayraklarını sallaması ve Filistin yanlısı sloganlar atması nedeniyle etkinlik kısa bir süreliğine kesintiye uğradı.

Ancak bu duruma aldırış etmeyen Thunberg'in, müzik çalarken sahne arkasında dans ettiği görüldü.

Organizatörler, Amsterdam'daki iklim yürüyüşüne 70 bin kişinin katıldığını duyurdu.

Hollanda'da 22 Kasım'da yapılacak genel seçimlere katılacak siyasi partilerin temel politika alanlarından biri de iklim değişikliğiyle mücadele.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir