Avrupa seçimleri: Avrupa bankalarını ne gibi riskler bekliyor?

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

AB bankacılık hisselerinin artan performansına rağmen ortak mevduat sigorta poliçeleri üzerinde anlaşmaya varılmaması nedeniyle finans sektörü Avrupa seçimleri sırasında zorluklarla karşılaşabilir

REKLAM

Büyük Avrupa bankaları, anlaşmalar ve yatırım bankacılığı gelirlerindeki toparlanmanın etkisiyle güçlü bir büyüme yaşıyor. Euro Stoxx bankacılık endeksi (SX7E) %19 artarken, Euro Stoxx 600 endeksi (SXXP) bu yıl yaklaşık %9 arttı. Endeks aynı zamanda ABD'deki eşdeğeri SPDR Seçilmiş Sektör Fonu'ndan (XLF) da daha iyi performans göstererek bugüne kadar %9 artış gösterdi.

Sektör büyük ölçüde daha iyi performans gösterdi çünkü büyük bankaların ilk çeyrek kazançları piyasa beklentilerinin en düşük seviyelerini aştı ve bu da değerlemede daha fazla iyileşme için fırsatlar sağladı. Ancak Pazar günü sona erecek olan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri sektöre belirsizlik getirebilir. Yeni yönetim, mevcut hükümetin üstlendiği ortak mevduat sigorta poliçesi konusunu henüz ele almadı.

Avrupa Bankacılık Birliği henüz tamamlanmadı

Nisan ayında Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği (AB) bankaları için ortak bir mevduat sigortası havuzu oluşturulmasına yönelik bir planı onayladı. Karar, geçen yıl ABD'deki bölgesel bankaların çöküşü ve İsviçre merkezli Credit Suisse'in iflasının ardından bankacılık sistemindeki artan risklere yanıt olarak alındı. Tedbir, ortak mevduat korumasını uygulamak için Avrupa Mevduat Sigorta Programının (EDIS) kapsamını genişletmeyi amaçlıyor.

Nitekim 2008 küresel mali krizine yanıt olarak Avrupalı ​​liderler, AB içinde, özellikle de Avro Bölgesi'nde bankacılık sisteminin istikrarını ve bütünlüğünü artırmak için bir bankacılık birliği kurmanın gerekliliğini kabul ettiler.

2015 yılında hayata geçirilen EDIS, Tek Denetim Mekanizması (SSM) ve Ortak Çözüm Mekanizması (SRM) ile birlikte Avrupa Bankacılık Birliği çerçevesinde üç temel prensibi oluşturmaktadır.

İlk iki kısmı 2013 ve 2014 yıllarında uygulamaya konulan ortak mevduat sigortası programı tartışmalara yol açmış ve sınır ötesi bankaların birleşmesine engel teşkil etmiştir.

Ortak mevduat sigortası program katılımcılarına likidite desteği sağlamayı amaçlarken, diğer tüm katılımcılar yönetim kurulunun talep etmesi halinde fon sağlamakla yükümlüdür. Söz konusu sigorta aynı zamanda Tek Karar Kurulu'na (SRB) fonu kullanma ve yönetme yetkisi de veriyor.

Ancak program üye ülkelerin muhalefetiyle karşı karşıya kalırken, üye ülkelerdeki banka lobicileri bazı konulara ilişkin endişelerini dile getirdi. Ortak bir sigorta sisteminin, bankaların ve ulusal bankacılık düzenleyicilerinin, ortak bir güvenlik ağına daha fazla güvenebilecekleri için riskleri ihtiyatlı bir şekilde yönetme istekliliğini azaltabileceği yönündeki endişelerini dile getirdiler. Bu durum, AB'ye karşı sıklıkla eleştirel görüşlere sahip olan sağ partilerin halk desteğini yeniden kazandığı bir ortamda ciddi zorluklar yaratıyor.

Önde gelen AB bankaları için ilk çeyrekte olumlu sonuçlar

Avrupa bankaları 2008-2012 Avrupa borç krizinden bu yana uzun bir yol kat etti ve önemli ilerleme kaydetti. Bloomberg'in 20 Mayıs'ta yayınladığı bir rapora göre, Avrupa bankalarının %71'i bu yılın ilk çeyreğindeki kazançlara ilişkin piyasa beklentilerini aştı.

Özellikle İspanyol bankaları, yüksek faiz oranlarından yararlanarak kredi gelirlerini artırarak güçlü bir performans sergiledi. Son 10 yılda ülke bankaları personel ve şube sayısını azaltarak verimliliklerini artırmayı başardı.

İspanya'nın ana borç vereni Santander'in gelirleri, yüksek faiz oranları nedeniyle artan borç verme geliri sayesinde bu yılın ilk üç ayında yıllık bazda %10 arttı. İspanya'nın en büyük ikinci bankası Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA da aynı çeyrekte brüt gelirinde %18 artış bildirdi. Her iki banka da bu yıl için “hedeflerine ulaşma yolunda ilerlediklerini” ve hisselerinin bugüne kadar sırasıyla %22 ve %14 arttığını söyledi. Santander, piyasa değerinde Fransız rakibi BNP Paribas'ı geride bırakarak AB'nin en büyük bankası unvanını yeniden kazandı.

İtalya'nın en büyük bankası Intesa Sanpaolo SpA dahil olmak üzere diğer büyük bankalar da varlık yönetimi ve sigorta bölümlerinden aldıkları yüksek ücretler sayesinde net karlarında yıllık %18 artış bildirdi. Ancak bu yıl Intesa hisseleri %32 arttı. Ayrıca Alman kredi kuruluşu Deutsche Bank'ın net karı, yatırım bankacılığındaki toparlanmanın da etkisiyle yıllık %10 artarken, hisseleri bu yıl %21 arttı.

Buna karşılık, Fransız bankaları sabit faizli ipoteklere bağımlı olmaları nedeniyle nispeten daha düşük getiri elde ettiler. Fransa'nın en büyük finans kuruluşu BNP Paribas, ilk çeyrekte net gelirinde %2,2, gelirinde ise %0,4 düşüş bildirdi.

Buna rağmen sonuçlar analistlerin beklentilerini aştı. Ancak BNP Paribas'nın kurumsal danışmanlık ve finansman ekiplerinden oluşan yatırım bankacılığı departmanı, şirketin büyümesinde temel itici güç olarak görülüyor. Bakanlık, küresel bankacılık gelirlerinde %6,1'lik bir artış bildirmişti.

BNP, AB'nin en büyük borç verenleri arasında son sırada yer alıyor ancak hisseleri yılın başından bu yana sadece %5 arttı.

Avrupa'da bankacılık sektörü için riskler

Sonuç olarak bankalar büyüme ivmesini sürdürürken Avrupa seçimlerinin sonucuna bağlı olarak potansiyel bir risk söz konusu olabilir. Bankacılık sektörünün sistemik istikrarı, krize yönelik entegre bankacılık sektörü temelli bir çözümün yokluğunda zorluklarla karşılaşabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir