ABD Menkul Kıymetler Borsası Komisyonunun (SEC) Bitcoin spot ETF'lerini onaylaması ne anlama geliyor?

Bitcoin spot ETF sayesinde yatırımcılar, doğrudan Bitcoin satın almadan dünyanın ilk kripto para biriminin piyasa hareketlerinden yararlanma fırsatına sahip olacak.

REKLAM

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin Borsa Yatırım Fonları (ETF'ler) için spot başvuruları onayladı.

SEC Başkanı Gary Gensler, Bitcoin ETF'nin spot hisselerinin listelenme ve alım satım için onaylandığını duyurdu.

Ancak Gensler, Bitcoin'in spekülatif ve değişken bir varlık olduğunu ve fidye yazılımı, kara para aklama, yaptırımlardan kaçınma ve terörün finansmanı gibi yasa dışı faaliyetler için de kullanıldığını belirterek şunları ekledi: “Her ne kadar bugün belirli hisse senetlerinin Bitcoin ETF ticari listelemesini ve ticaretini onayladıysak da.” Bitcoin’i onaylamıyoruz veya desteklemiyoruz.”

Bu gelişme, manipülasyon korkusu nedeniyle Bitcoin ETF'lerini on yıldır reddeden SEC için bir tersine dönüşe işaret ediyor.

SEC Başkanı Gensler'in aynı zamanda kripto para karşıtı olduğu da biliniyor.

Bugünkü SEC onayının ETF'leri etkilediğini vurgulayan Gensler, kararın Komisyonun kripto para menkul kıymetlerine yönelik listeleme standartlarını onaylama isteğini göstermemesi gerektiğini vurguladı.

Bugünkü SEC kararının yatırımcılar için bazı korumalar içerdiğini belirten Gensler, Bitcoin ETF'leri hakkında eksiksiz, adil ve doğru bilgiye ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Bu ürünlerin kayıtlı ulusal borsalarda listeleneceğini ve işlem göreceğini belirten Gensler, “Bu tür düzenlenmiş borsaların dolandırıcılık ve manipülasyonu önleyecek şekilde tasarlanmış kuralları olmalı ve bu kuralları uyguladıklarından emin olmak için onları yakından izleyeceğiz.” dedi.

SEC personelinin 10 spot Bitcoin ETF'si için kayıt bildirimlerinin incelemesini ayrı ayrı ve eş zamanlı olarak tamamlayacağını belirten Gensler, bunun adalet ve rekabeti teşvik ederek yatırımcılara fayda sağlayacağını açıkladı.

SEC'in Bitcoin kararı ne anlama geliyor?

Bitcoin spot ETF sayesinde yatırımcılar, doğrudan Bitcoin satın almadan dünyanın ilk kripto para biriminin piyasa hareketlerinden yararlanma fırsatına sahip olacak.

Analistler, spot Bitcoin ETF'nin başlatılmasını, dijital para biriminin daha fazla dağıtımına ve kabulüne yönelik önemli bir adım olarak görüyorlar.

Analistler, Spot Bitcoin ETF'lerin kripto paranın fiyatını doğrudan takip etmenize olanak sağlayacağını, bunun sektöre yeni yatırımcıların dahil olması, daha fazla hacim ve daha fazla likidite gibi faydalar sağlayacağını söylüyor.

Analistler ayrıca SEC onayının kripto para birimi düzenlemelerinin ve yatırımlarının geleceği üzerinde önemli bir etkiye sahip olacağına dikkat çekiyor.

New York Menkul Kıymetler Borsası'nda borsada işlem gören ürünler başkanı Douglas Yones, onayın ETF endüstrisi için önemli bir “dönüm noktası” temsil ettiğini söyledi.

Grayscale CEO'su Michael Sonnenshein şunları söyledi: “Çoğu yatırımcı gibi biz de Bitcoin'in dünyayı değiştirebileceğine inanıyorduk ve bu varlığa erişimi demokratikleştirme olasılığı konusunda heyecanlıydık ve olmaya devam ediyoruz.”

Başvuru yapan firmalar işlem ücretlerini açıkladı

SEC'e spot Bitcoin ETF başvurusunda bulunan firmalar, talep etmeyi planladıkları ücretleri de açıkladılar.

Komisyona sunulan belgelere göre Grayscale, yüzde 1,5 ile en yüksek komisyon alan yatırım firması oldu.

Diğer aday şirketlerin almayı planladığı işlem ücretleri yüzde 0,2 ile yüzde 0,94 arasında değişirken, bazı şirketler belirli süreler ve limitler dahilinde işlem ücreti almayabileceklerini ya da azaltabileceklerini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir